Thanks for participating in the first mini-head of the season. Great turnout and some good racing. Thanks also to our starters Mandy and Liz, our finishers Bruce and Marc and Jo for stepping in as a cox.

Here are the results:

Crew Boat Time Basic Ranking Adjusted Time Adjusted Ranking
Jules, Tabitha Mx D 2x 00:19:42 1 00:16:11 1
Sally, Debbie W B 2x 00:20:38 3 00:16:43 2
Maurice, Johnny, Chris, Maggie Mx E 4x 00:20:34 2 00:17:45 3
Paula, Cara, Sandra, Helen W E 4x 00:21:36 4 00:17:48 4
Andrew, George M G 2x 00:22:34 5 00:18:22 5
Sue, Pippa W D 2x 00:23:36 7 00:18:31 6
Annie, Daisy W J16 2x 00:22:51 6 00:18:43 7
Deirdre, Freya, Malcolm, Pauline, Jo Mx G 4+ 00:24:46 8 00:19:55 8
Olly, Janine W C 2x 00:25:10 9 00:20:05 9
John, Peter, Bob, Richard, James M E Rec 4+ 00:26:32 11 00:21:02 10
Richard, Allan M D 2x 00:26:31 10 00:22:53 11

Club Awards were presented at this years annual dinner by Maurice, Peter, Steve and Wendy Semple.

This year saw the introduction of a new cup for the Best Junior Crew of the Year. This award was kindly donated by the Semple family in memory of David Semple, a founding member of the club who passed away earlier this year and will be sadly missed.

Well done to this years recipients:

Award Awarded For Recipient(s)
Committee Cup Non-Rowing Contribution Pauline Mason
Secretary’s Cup Cox of the Year Annie Derwent
Captain’s Cup Competitive Rowing Contribution Peter Barker and Ron Patterson
Chairman’s Cup Best Men’s Crew Jon Eaton, Richard Gill, Adam Checkley, Stuart Edney
President’s Cup Best Women’s Crew Sally Miles, Debbie Thompson and Jo Hammett, Trish Scorer, Pippa Riddell, Linda Scott
Treasurer’s Cup Junior Rower of the Year Daisy
Semple Cup Junior Crew of the Year Josh and Archie
Lambert Plate Most Outstanding Crew Stuart Edney and Debbie Thompson
Calamity Cup For getting Montel well and truly stuck in a tree Jon Eaton and Adam Checkley

Yesterday saw Upton’s women’s crews winning three more events at Gloucester.   In Women’s Masters A/B double sculls, Sally and Debs were drawn against a strong Gloucester crew who had beaten them by some distance at Llandaff last month, but this time it was a different story.  Upton took the early lead and seemed to have the race under control, but Gloucester mounted a fierce attack in the closing stages and Sally and Debs had to fight hard to hold on, crossing the line with a victory by just three feet.  This took them to the final where they met a lively crew from Cotswold Rowing Club but gradually opened up a lead to win by a length and three quarters.

 

 

 

The women’s Masters E quadruple scull of Linda, Pippa, Trish and Jo were drawn against a crew from City of Swansea and put in a strong performance that resulted in a win by two lengths.  Even more convincing was the win by Liz and Maggie in Women’s Masters F coxless pairs who rowed steadily away from their opposition from Dart Totnes to win by four lengths.

 

 

 

 

In the mixed Masters A/B double sculls, Stuart and Debs had come along expecting a showdown in the final with Gloucester.  Upton had won the British Championship title in the Masters B event earlier this year while Gloucester had won the Masters A event. But in fact, Gloucester were narrowly beaten in their semi final by a powerful crew from Exeter and failed to make the final.  This turned out to be another very close race, but the Exeter crew held on to take the title by a narrow margin.

In Masters C/D quadruple sculls, Stuart, Adam, Rich and Jon were drawn against a Runcorn crew which had been recording a number of wins throughout the season.  Runcorn, as the older crew, were given a 4 second handicap start and although the Upton crew gradually closed the deficit throughout the race they finished 3/4 of a length behind.   Runcorn went on to win the final comfortably.

In single sculls events, both James and Dee came up against tough opposition in their first races and didn’t manage to progress. (Images 2827 and 2742).

At Ross, Linda and Jo won W Mas F 2x , beating Dart Totnes by one length and bringing the club’s haul of wins for the weekend to four.  Dee got to the final of W Mas C 1x, but then lost to a sculler from Runcorn, and James lost in a straight final of Mas A 1x to a sculler from Monmouth.

 

Sally and Debs won the Mas A 2x event on Saturday, away from the glare of the cameras (or my camera at least). They beat a Worcester crew by a length and a half despite having no handicap in their favour to take account of the fact that they are in a higher age category.

On Sunday, Ben opened his account in Novice sculls with an emphatic win over a sculler from Bridgnorth.  His semi-final opponent withdrew, leaving him to meet a Stourport sculler in the final and rowed steadily away from him to win by two or three lengths. He then teamed up with Dee in the Mixed Novice double sculls event and they had a substantial win over another crew from Bridgnorth in a straight final.

Not to be outdone, Alice won the Women’s Novice sculls event with a strong performance that ended in a comfortable win over a Bewdley sculler.

Stuart, Adam, Rich and Jon came up against a crew from Trafford (Manchester) in the Masters B quadruple sculls – again the Upton crew was rowing against a younger crew without the offsetting benefit of a handicap.  They were leading by a length as they approached the finish, but nearly came to grief in the last few strokes in very shallow water – fortunately their momentum was enough to carry them over the finish line to win the event.

Stuart and Debs produced the race of the day against Birmingham in IM2 Mixed double sculls, not once but twice because the first race was declared a dead heat and they had to do it again.  In the rerow, they led from the start and held on for a very impressive victory.

Liz and Maggie were part of a composite eight with Bewdley and Birmingham that won Women’s Mas C eights. And honourable mention also goes to a new men’s Mas D coxed four of Steven, Keith, Maurice, Ferg and Rob, who lost by 3/4 length to the eventual winners from Monmouth; the women’s Mas E quad of Linda, Pippa, Trish and Jo who beat a Mas D crew from Monmouth before losing in the final to a Mas C crew from Stourport, again with no handicaps; Maurice and Steven who also lost to a Stourport crew in Mas D double sculls; Jo and Linda who lost to Monmouth in the Mas F double sculls final; and Dee who lost to Loughborough in Mas C Novice sculls and, with Pippa, lost to Bewdley in Mas C double sculls.  Overall, a great day for the club with spirited rows from everybody.